Розвиток сегменту інтернет-продажів не тільки позитивно впливає на економіку країни та відкриває нові можливості для торгівлі, але й привертає увагу людей, які хочуть заробити легкі гроші, продаючи неіснуючі товари. Правоохоронні органи, звичайно, не залишають цю сферу без уваги. Однак, «продавці повітря» стають все більш винахідливими. Сприятливим середовищем для таких злочинців стала сфера продажу б/в товарів. Причому, шахраї суттєво активізувалися під час карантину. Про те, як не потрапити на гачок нечистих на руку ділків, які вони використовують схеми, що має насторожити потенційного покупця і де купувати б/в товари без ризику
розповів один із засновників маркетплейсу BOO!ua Вадим Федорчук.
Що зараз в цілому відбувається на ринку б/в товарів в Україні?
Я, напевно, вас розчарую, але на даний момент в Україні немає ринку б/в товарів. Є багато дошок оголошень, які не беруть на себе ніякої відповідальності та можуть лише похвалитися трафіком на своїх платформах. Немає аналітики, немає даних, тому що обробити і відсіяти фрод та шахрайство просто нереально. У той же час, якщо говорити про цифри, які доступні нам, то
із запровадженням карантину в Україні ми відчуваємо істотне зростання продажів, незважаючи на сильну оптимізацію бюджетів.
Які б/в товари є найбільш затребуваними під час карантину?
Більше стали купувати золото, велосипеди та ноутбуки. По другій і третій позиціях відчуваємо нереальний дефіцит. В принципі, тут все логічно: громадський транспорт не працює, спортзали закриті, люди шукають доступні способи пересування і хочуть залишатися у формі. Попит на ноутбуки частково обумовлений стрибками курсу валют. Якщо порівнювати з минулим роком, то попит на ці три групи виріс практично вдвічі. Тут як вплив карантину, так і зміна ставлення до б/в товарів, тренд на усвідомлене споживання, а також зрозуміле бажання заощадити в умовах економічної нестабільності.
У чому перевага маркетплейсу BOO!ua перед звичайними дошками
оголошень?
Я вважаю, що дошки оголошень віджили своє, як і інтернет-магазини. Зараз настала епоха маркетплейсів. «Дошки» - це платформи, які дають користувачам «місце на стовпі», щоб вони змогли наклеїти своє оголошення: за скільки продати, почому купити. Але як користувачу визначити - наскільки інформація в оголошенні відповідає дійсності? Підозріло низька або необґрунтовано завищена ціна, велика кількість підробок, які збивають з пантелику – саме це
досить часто можна побачити на дошках оголошень.
У свою чергу, маркетплейс - це ІТ-продукт, який створює стандартизований тунель між продавцями і покупцями, де постійно вдосконалюються сервіси та можливості, враховуються інтереси двох сторін. На користь популярності цієї бізнес-моделі говорить те, що компанії, які раніше позиціонували себе як інтернет-магазини, сьогодні часто залучають на свою платформу сторонніх продавців.
Якщо говорити мовою математики BOO!ua = ІТ + Б/В + маркетинг-експертиза. Завдання нашого маркетплейсу створити прозору і зрозумілу платформу з продажу б/в товарів, без фроду та шахрайства. Я впевнений, що за цим форматом майбутнє, оскільки тут підприємцю не потрібно використовувати послуги веб-студії, щоб зробити сайт, платити за рекламу, створення контенту і так далі. Ми даємо можливість для швидкого старту.
Чому в умовах карантину збільшилася кількість інтернет-шахрайств?
Поки люди перебувають у паніці та страху, їх простіше обдурити. У кризові періоди шахраї завжди стають більш активними. Приміром, ми зіткнулися з тим, що товари з нашого маркетплейсу розміщують на дошках оголошень. Такі «продавці» просять гроші вперед. Після переказу авансу або навіть повної оплати на вказаний рахунок «продавець» просто перестає виходити на зв'язок.
Які способи обману найбільш популярні в мережі?
Існують кілька поширених схем обману як покупців, так і продавців. І, напевно, не зайве про них ще раз нагадати. Найвідоміший спосіб обману покупців, це коли ви знаходите потрібний вам товар за прийнятною ціною, але продавець стверджує, що дуже багато бажаючих і пропонує внести передоплату, як гарантію угоди. Ви перераховуєте гроші, після чого продавець перестає
виходити на зв'язок. Також дуже часто нечисті на руку продавці, користуючись неуважністю
покупців можуть підсунути їм обманку або, взагалі, неробочий товар. Втім, і самі продавці дуже часто стають жертвами шахраїв, які маскуються під покупців. Наприклад, аферисти можуть висилати за допомогою спеціальних сайтів СМС на телефон продавця про зарахування грошей.
Для того, щоб схема спрацювала створюється штучна ситуація поспіху: нібито, товар потрібен вже і за ним приїде товариш покупця або таксист. Покупець отримує фейкову СМС
про переказ грошей і передає товар, а коли перевіряє свій рахунок, то розуміє, що ніяких коштів не надходило.
Деякі покупці не гидують займатися відвертим шантажем. Припустимо, ви продаєте айфон, але покупець товар повертає. І тут ви помічаєте, що Apple ID вже під іншим користувачем, або стоїть пароль (відбиток пальця), тобто телефоном користуватися ви не можете. А покупець тим часом або вимагає у вас знижку на айфон, або вислати йому гроші в обмін на пароль.
Також шантажистів варто побоюватися людям, які продають недорогі, але габаритні товари. Покупець при отриманні може зажадати від продавця знижку, і багатьом доводиться погоджуватися, так як повернення такого товару вийде невиправдано дорогим.
Ну і звичайно не варто забувати, що в разі повернення товару вам можуть
надіслати елементарну підробку або навіть муляж.
Всі ці схеми вже знайомі більшості користувачів дошок оголошень. Але є і більш складні. Зокрема, клони інтернет-магазинів і дошок оголошень.
Наведу свіжий приклад: шахраї створили фейковий сайт магазину «Благо». Ця компанія
є нашим золотим партнером, ми точно знаємо, що у них немає свого інтернет-магазину, а шахраї вже і «SSL-сертифікати» навчилися купувати, що б сайт викликав довіру.
Тому, я хочу закликати всіх українців бути обережними, не гнатися за дешевизною, ніколи не робити ніяких передоплат (купуючи товари на дошках оголошеннь), завжди перевіряти факт надходження грошей і покупки, і звичайно ж купувати б/в товари тільки на перевірених інтернет-майданчиках .